BRATISLAVA - V podnikoch, ktoré sčasti alebo úplne vlastní štát, sú vo vedení neraz ľudia, ktorí majú blízko k vládnym politickým stranám. Politici na to hovoria, že členstvo v strane nesmie byť hendikepom na výkon funkcie v takom podniku. Koalícia na začiatku volebného obdobia odmietla politické nominácie ako princíp.
"Politické nominácie sú dané v štátnych úradoch, všetko ostatné sú len špekulácie," hovorí šéf hospodárskeho parlamentného výboru Ján Rusnák z SDKÚ.
Minister hospodárstva Pavol Rusko (ANO) povedal, že ak je niekto člen strany, ešte to neznamená, že je automaticky nepoužiteľný ako odborník.
Rusko po nástupe do funkcie ministra dosadil viacerých ľudí z ANO do orgánov štátnych spoločností. Šéfom dozornej rady Slovenských elektrární sa stal Gabriel Fischer. Rusko povedal, že to bolo v jeho kompetencii ministra a dôležitejšia je Fischerova odbornosť jadrového fyzika než jeho blízkosť k ANO.
Pred dvoma rokmi sa ANO a KDH sporili o obsadenie správnej a dozornej rady Slovenských elektrární. Pod tlakom sporu sa vtedy koalícia dohodla, že je proti politickým nomináciám. Podpredseda KDH Július Brocka v tom čase v SME napísal, že SMK a SDKÚ odmietli politické nominácie KDH, ale súčasne neodmietli účasť vlastných nominantov, ktorých majú v elektrárňach od roku 1999.
Rusko na otázku, ako sa vyriešil tento dávny spor, včera povedal, že v elektrárňach sú odborníci, ktorých odporučili strany. Dodal, že ide ešte o obdobie ministrovania Róberta Nemcsicsa a on týchto odborníkov už len "zdedil". Kto z odborníkov reprezentuje jednotlivé koaličné strany v orgánoch spoločnosti, politici nechcú povedať.
Ján Rusnák z SDKÚ to nevie a "ani ma to nezaujíma". Skôr je dôležité, že ide o odborníkov.
Líder SMK Béla Bugár hovorí, že vo výberových konaniach vyhrávajú ľudia, ktorí už v podniku v minulosti pracovali a majú teda skúsenosti. Navyše, ak je takýto človek blízky vládnej strane, môže takto zabezpečovať kontrolu, aby sa vo firme "nediali čudné veci".
Kde majú strany svojich ľudí
Slovenské elektrárne
Predsedom dozornej rady je Gabriel Fischer. V ANO sa o ňom uvažovalo ako o kandidátovi na ministra hospodárstva namiesto Nemcsicsa. V predstavenstve a v dozornej rade sú tiež nominanti strán koalície.
Trnavská teplárenská
Začiatkom roka denník SME informoval, že v tejto spoločnosti uskutočnil akcionár Fond národného majetku personálne zmeny na návrh rezortu hospodárstva. Minister Pavol Rusko navrhol členov ANO a v troch prípadoch nešlo ani o odborníkov. Rusko vtedy oponoval okrem iného tvrdením, že za KDH je v bratislavskej teplárenskej lekár.
Tepláreň Košice
V orgánoch spoločnosti sa objavili členovia ANO. Minister hospodárstva Róbert Nemcsics tvrdil že neskúmal stranícku príslušnosť, ale odbornú spôsobilosť týchto ľudí. Do dozornej rady sa dostali členovia ANO z Košíc Igor Kozák a Vladimír Šnír.
Železnice SR
Predsedom správnej rady je Oszkár Világi, ktorý sa angažuje v SMK v Dunajskej Strede.
Železničná spoločnosť
Podpredsedom dozornej rady je Mikuláš Kačaljak, člen republikovej rady ANO.
Slovenská pošta
Podpredsedom predstavenstva je Jaroslav Dobrotka, člen SDKÚ a poslanec mestského zastupiteľstva Bratislavy, členom predstavenstva je tiež Eva Michalová, poradkyňa premiéra Mikuláša Dzurindu a Milan Cílek šéf klubu SDKÚ v bratislavskom mestskom zastupiteľstve.